2023. aastal pakkus meile koostööd Tarmo ettevõttest Puu ja Pliiats OÜ, kes projekteerib ja ehitab vahvärk konstruktsioone. Kuna nagu igasugused muud ehituskonstruktsioonid vajavad ka need tugevusarvutusi, et kontrollida nende vastupidavust mõjuvatele koormustele. Mis on üldse vahvärk konstruktsioonid? Vahvärk tuleneb saksakeelsest sõnast Fachwerk või Fachwerkbauweise, mis otsetõlkes tähendaks puitkarkassi või puitsõrestikku. Ehk siis asja sisuline mõte seisneb selles, et puidust elemendid ühendatakse omavahel tappliidetega kokku ning liited fikseeritakse puitpunnidega.
Nüüd tagasi selle ehitise juurde, mille puhul muutis konstruktiivse projekteerimise keerulisemaks siduvate seinte puudumine. Peamiselt tuulekoormuste tõttu on üldiselt vajalik, et pikema küljega risti hoonet oleks diafragma-sein, mis stabiliseerib hoone skeletti. Kuna eelprojektis polnud sellist seina ette nähtud ja tellija samuti mingeid lisandeid juurde ei soovinud, siis tuli põhiraamide jalgadele mõelda sellised kangemad kinnitused, mis võtaks vastu suuremaid toereaktsioone ja momenti. Tulemuseks saime sellised üsna massiivsed risti metall-lehtedega kandurid, mis seoti puidu külge kaheksa poldiga.
Kuna varjualune on ilmastikuoludele avatud, siis said kõik kinnitused valitud ja tehtud roostevabast metallist. Kuigi metall märgab puitu, siis vähemalt roostet ei teki nii pea ja puitkonstruktsioonid püsivad kauem. Ja kahtlemata ei saanud olulistes sõlmedes jääda ainult puidust punn-ühenduste peale, vaid tuli sekka lisada ka rauda kruvide/poltide näol.